Smutek někdy není na škodu, přečtěte si o něm více – 1. díl
Dokonce i ti nejslunečnější lidé mezi námi jsou jednou za čas smutní. Smutek může vyvolat konkrétní spouštěč. V řadě případů je to způsobeno ztrátou zaměstnání nebo blízkého člověka – jak rozchodem, tak v horším případě i smrtí.
Smutek je do jisté míry normální emocí, ale ne nadarmo se ho doporučuje potlačit. Nemyslete si o sobě, že jste emočně slabí jedinci. Někdy to tak zkrátka a jasně je a není nutné se přetvařovat, ale spíš si to odžít a jít zase dál.
Je však důležité odlišit smutek od deprese
Smutek je dočasný, zatímco deprese je spíše chronický pocit beznaděje, který vyžaduje lékařskou péči, protože může být vysilující.
Cítit se na krátkou dobu smutný má i své výhody: jaké?
Smutek totiž buduje emocionální zralost
Smutek pro nás může být v určitých ohledech dobrý. Pocit smutku nám může pomoci emocionálně dospět. Smutek také vybuduje jakýsi štít, díky němuž se učíme vyrovnat se s budoucími zklamáními a chybami.
Dnešní společnost má tendenci hned začít brát antidepresiva jako řešení smutku, aniž by překonala jen bouři, která se na něj žene.
Smutek poskytuje reflexi života
Na pocitu melancholie je něco pozitivního. Představte si, že sedíte uvnitř za deštivého dne a cítíte se sami. Pusťte si hudbu, prodírejte se starými fotografiemi, vraťte se na šťastná místa a nostalgicky se se vším spojte.

Úvahy o minulosti vám pomohou zaplnit prázdnotu, kterou cítíte. Vrátit se k poslechu smutné hudby je vlastně i rozptýlením. Slouží jako uvolnění negativních nálad a emocí, stejně tak poskytuje i útěchu.
Smutek přitahuje pozornost
Když nejste sami sebou nebo se cítíte na dně, vámi blízké lidé to z vás vycítí. Poskytnou vám osobní prostor, ale současně podají i pomocnou ruku, aniž byste o to byli nuceni žádat. V životě máme právo na to být šťastní, ale zrovna tak i melancholičtí.
Zdroj obrázků: unsplash.com